Om Devize

Nytt varumärke för etablerat företag.

Även om själva varumärket Devize är nytt så har vi som företag funnits i mer än sex år. Vi startade upp 2016 som RealSprint Sundsvall AB, med delägaren RealSprint AB i Umeå.

Namnet Devize kommer från det engelska ordet Devise, som på svenska översätts till planera, tänka ut och uppfinna.

Vårt fokus är och har varit att arbeta med digitala innovationer, appar och webbar kopplade till en mängd olika enheter. Allt från sensorer och klockor till AR-lösningar.

Vårt kontor hittar du på Storgatan 29 i Sundsvall men våra kunder finns i hela Sverige.

Företagsfakta

  • Namn/varumärke: Devize
  • Bolagsnamn: Dvz AB (org.nr. 559057-8109)
  • Grundat år: 2016
  • Huvudkontor: SUNDSVALL (Storgatan 29)
  • Antal medarbetare: 13
  • Antal bildskärmar: 29
  • Antal vinylskivor: 87
  • Antal spelkonsoler: 6 (samt schack, pingisbord och VR-kit)
  • Antal handhållna enheter: aningen för många
  • Antal mobilladdare: oftast en för lite

Vilka vi är.

Det här är vi som är Devize.

Alla vi på Devize delar samma driv att skapa digitala lösningar som löser verkliga utmaningar, förenklar för användarna, attraherar och imponerar.

Vi blir ofta kontaktade för att vi har ett stort tekniskt djup, förstående och kreativa designers och för att vi kan bygga lösningar oberoende av plattform, produkter eller teknik.

Björn Lidenmark

Björn Lidenmark

VD och affärsutvecklare

bjorn.lidenmark@devize.se

070-508 53 46

Johan Mattsson

CTO - Ledare för Systemutveckling / Arkitektur

johan.mattsson@devize.se

070-739 79 37

CXO - Ledare för UX / design

LeeAnne Oakley

CXO - Ledare för UX / design

leeanne.oakley@devize.se

076-3463900

Daniel Öun

Daniel Öun

Creative Director och UX-designer

daniel.oun@devize.se

Andreas Idh

Andréas Idh

Arkitekt och Systemutvecklare

andreas.idh@devize.se

Ayham Darwish

Systemutvecklare

ayham.darwish@devize.se

Alice Fagerberg

Alice Fagerberg

Systemutvecklare och UX-designer

alice.fagerberg@devize.se

William Gillström

William Gillström

Systemutvecklare

william.gillstrom@devize.se

Linus Karlsson

Linus Karlsson

Systemutvecklare

linus.karlsson@devize.se

Tim Lind

Systemutvecklare

tim.lind@devize.se

Ernesto Neyra

Ernesto Neyra

Systemutvecklare

ernesto.neyra@devize.se

William Nylén

William Nylén

Systemutvecklare

william.nylen@devize.se

Jerker Osatie

Jerker Osatie

UX-designer och frontend-utvecklare

jerker.osatie@devize.se

Henrik Sandström

Henrik Sandström

Systemutvecklare

henrik.sandstrom@devize.se

Du?

Är du det perfekta tillskottet till vårt team? Välkommen att höra av dig!

jobb@devize.se